امام سجاد علیه السلام می‌ فرمایند : « نحن ابواب الله و نحن صراط المستقیم »

امروزه صهیونیسم لغتی آشنا در ادبیات سیاسی است. رژیم اشغالگر اسرائیل بر پایه ایدئولوژی صهیوینستی شکل گرفته است و نژادپرستی رایج در میان اسرائیلی‌ ها نیز ریشه در همین مکتب دارد. صهیونیسم به صورت کلی به معنای بازگشت یهودیان به سرزمین موعود است. اما صهیون به چه معناست و چرا این جنبش با عنوان مصهیونیسم خوانده می‌شود؟ چه تفاوتی در میان طرفداران صهیوینسم وجود دارد؟ آیا تمام نحله‌ های صهیونیستی دارای ریشه مذهبی هستند؟ صهیونیسم سیاسی که بنیانگذار آن را تئودور هرتصل می‌ نامند چیست و چه تأثیری در شکل‌ گیری دولت غاصب اسرائیل داشته است؟

 

دولت کنونی اشغالگر اسرائیل بر پایه ایده صهیونیسم شکل گرفت

 

نگاهی مختصر به صهیوینسم و شعب مختلف آن

صهیون ، درزبان عبری ، به معنای پُرآفتاب و نیزنام کوهی در جنوب غربی بیت‌ المقدس است. کوه صهیون ، زادگاه و آرامگاه داود پیامبر علیه ‏السلام و جایگاه سلیمان علیه ‏السلام بود. گاه این واژه نزد یهودیان ، به معنای شهر قدس ، شهر برگزیده و شهر مقدس آسمانی به کار می‌‏رود ؛ ولی در متون دینی یهود ، صهیون ، اشاره به آرمان و آرزوی ملت یهود برای بازگشت به سرزمین داود علیه ‏السلام و سلیمان علیه ‏السلام و تجدید دولت یهود دارد. به دیگر سخن ، صهیون برای یهود ، سمبل رهایی از ظلم ، تشکیل حکومت مستقل و فرمان‏روایی بر جهان است و ازاین رو ، یهودیان خود را فرزندان صهیون می ‏دانند.

تپه صهیون ؛ این لغت هم‌ اینک از جانب صهیونیست‌ ها به عنوان مترادفی برای اشاره به کل بیت‌ المقدس به کار می‌ رود

در تعریف صهیونیسم باید آنرا به دو دسته تقسیم کرد ؛ یک صهیونیسم معنوی و دیگری صهیونیسم سیاسی. صهیونیسم معنوی یا مذهبی بر پایه کتاب مقدس شکل یافته و اندیشمندانی مانند احد ‌هائان درسال ۱۸۹۷ صهیونیسم معنوی را تعریف کردند. بر پایه نظر و یافته‌ های چنین اندیشمندانی از کتاب تورات ، یهودیان قوم برگزیده جهان هستند و در سراسر دنیا پراکنده‌ اند. بر این اساس نوع نگاه صهیونیسم‌ های معنوی به موضوع فلسطین دارند این است که فلسطین یک تاریخ برای یهودیان است و به عنوان یک تاریخ باید مورد احترام قرار گیرد. لذا نوع نگاه طرفداران صهیونیسم معنوی یا مذهبی تاریخی و همراه با اعتقادات دینی است.

 

برخی یهودی‌ ها بنا بر عقاید مذهبی خود مخالف ایده صهیونیسم و اسکان یهودیان در سرزمین‌ های فلسطین هستند

اما دسته دوم پایه‌ گذاران صهیونیسم سیاسی هستند ؛ پدر صهیونیسم سیاسی تئودور هرتصل است. هرتصل در ۱۸۹۶ جزوه‌ ای را به زبان آلمانی تدوین می‌ کند که عنوان آن “دولت یهود” بود. هرتصل در این جزوه تئوری را مطرح می‌ کند که نوعی صهیونیسم متفاوت با صهیونیسم معنوی یا مذهبی را ارائه می‌دهد. در سنت معنوی صهیونیسم ، فلسطین تنها یک تاریخ بود اما هرتصل به دنبال آن بود که یهودیان سراسر جهان را گردهم آورده و یکپارچه کند. او براین باور بود که مقدمه گردهم آوردن یهودیان از سراسر جهان تشکیل یک دولت است. لذا هرتصل صهیونیسم را از فاز معنوی و مذهبی آن وارد فاز سیاسی کرد. او باور داشت که تنها راه مقابله با اقدامات یهود‌ستیزی موجود در دنیا این است که یهودیان یک موطن متعلق به خود را تملک کنند. لذا درجزوه خود پیشنهاد می‌ دهد که آرژانتین یا فلسطین به عنوان مرکز دولت یهود درنظر گرفته شود. در گزارش حاضر نگاهی داریم به زندگی و فعالیت‌ های تئودور هرتصل ، بنیانگذار صهیونیسم سیاسی.

 

فعالیت‌های هرتصل موجب گشت تا تشکیل دولت یهود تبدیل به هدف بخش اعظمی از صهیونیست‌ ها گردد

 

هرتصل ؛ یک یهودی سکولار و بی‌ دین!

دوران کودکی و جوانی

هرتصل در شهر پست (Pest) مجارستان و در یک خانواده یهودی متولد گشت. وی فرزند دوم جانت و جاکوب هرتصل بود. خانواده آنها به زبان آلمانی تکلم نموده و پایبند به اعتقادات مذهبی نبودند. وی در دوران مدرسه نتوانست در حوزه علوم به موفقیتی نائل آید و بعدها علاقه زیادی به شعر و علوم انسانی نشان داد. این علاقه باعث گردید که بعدها دارای یک شغل موفق ودر حوزه روزنامه‌ نگاری گردد.

 

هرتصل نوجوان در کنار خانواده‌ اش

میراث سکولار خانوادگی

هرتصل در دوران کودکی و نوجوانی‌ اش هیچ علاقه‌ ای به معنویات یهودی نداشت. این امر را می‌ توان ناشی از پرورش خانوادگی وی دانست زیرا والدین وی هیچ نوع دلبستگی به آداب و رسوم یهودی نداشتند. مادر وی بیشتر بر سنت انسانگرایانه فرهنگ آلمانی توجه داشت و پسر خود را نیز بر اساس آموزه‌ های فرهنگ آلمانی پرورش می‌ داد. وی به عنوان یک “پسر یهودی کاملا بی‌ ایمان ، ضد سنت و سکولار” پرورش یاقت که دین را به کل رد می‌ نمود و همیشه با یک “بدبینی تمسخرآمیز” راجب یهودیت سخن می‌ گفت. وی با نگاهی تحقیرآمیز به دین نگاه کرده و آن را پدیده‌ ای نامتمدن می‌ نامید. به نوشته الون (Elon) ، حتی پس از علاقه‌ مندی هرتصل به “مسأله یهود” می‌ توان رگه‌ هایی از خودتحقیری یهودی را در نوشته‌ های وی مشاهده نمود.

 

هرتصل در قامت یک روزنامه‌ نگار جوان

البته در برخی منابع بدین امر اشاره شده که مادر هرتصل یکی از حامیان وی در ترویج اندیشه صهیونیسم سیاسی بود اما باید بدین نکته توجه داشت که احتمالا شاخصه سکولار و غیردینی این اندیشه باعث گردیده بود که مادر هرتصل نیز به صف حامیان آن بپیوندد. هرتصل با دختری به نام جولیا ازدواج نمود که بنا بر برخی گزارش‌ ها یهودی نبود. در مورد اینکه همسر وی هیچ علاقه‌ ای به صهیونیسم نداشت در میان محققین اتفاق نظر وجود دارد. اما نکته جال اینجاست که در یهودیت فرزندان بر دین مادر خود هستند و بنابراین در صورت غیریهودی بودن جولیا (که به احتمال زیاد چنین است) فرزندان بانی صهیونیسم سیاسی و پدر اسرائیل یهودی نبودند.

 

هرتصل در کنار خانواده

نسل هرتصل درنهایت برافتاد. دختربزرگش پالین اختلال روانى پیدا کرد و از شوهرش طلاق گرفت و به کارهرزگى روى آورد ؛ چنانکه معتادبه موا دمخدر نیز شد و سرانجام در بیمارستان درگذشت.

پسربزرگ او هانس نیز مخالفت با برخى تعالیم یهود را به منصه ظهور رساند. او نیز به افسردگى و اختلال روانى دچار گردید و به مسیحیت روى آورد ، ودرنهایت ، خودکشى کرد. دختر کوچکش تراد معروف به مارگارت هم دائم بیمار بود. نوه دخترى ‏اش استفان تئودورنیومن که تا مقام افسرى ارتش انگلستان پیشرفته بود ، در واشنگتن خود را از بالاى پل به رودخانه انداخت.

 

آیا ماجرای دریفوس باعث تحول فکری هرتصل گشت؟

گفته می‌ شود در جریان محاکمه دریفوس (افسر یهودی ارتش فرانسه که متهم به جاسوسی برای آلمان شده بود) هرتصل با عقاید و افکار ضدیهودی مردم اروپا (احساسات ضدیهودی مردم اروپا دارای دلایل فرهنگی و اجتماعی بسیاری می‌باشند که در مجالی دیگر باید به آنها پرداخت) آشنا شده و چنان تحت تأثیر این قضایا قرار گرفت که مسیر زندگی خود را به طور کامل عوض نموده و روی به سویصهیونیسم و یافتن وطنی برای یهودیان برآمد تا در این وطن جدید دیگر کسی نتواند به آزار ، اذیت و تعقیب یهودیان بپردازد.

 

تأثیرپذیری هرتصل از ماجرای محاکمه دریفوس افسانه‌ ای است که هرتصل بعدها ضرورتی برای رد آن ندید

با این حال صحت و سقم این ماجرا محل تردید دارد. برخی محققین به مانند کورنبرگ (Kornberg) بر این باورند که روایت مذکور افسانه‌ ای بیش نیست که هرتصل ضرورتی برای انکار آن ندید و اینکه حتی خود هرتصل نیز در زمان مذکور معتقد به گناهکار بودن دریفوس بود. تاریخ‌ نگاران بر این باورند که آنچه بیش از هر چیز بر تغییر عقاید هرتصل تأثیرگذار بود به قدرت رسیدن کارل لوگر (Karl Lueger) از حزب سوسیال مسیحی در وین (۱۸۹۵) بودکه که معروف به برخورداری از عقاید ضدیهودی بود. در همین زمان بود که هرتصل تصمیم گرفت برای تأمین امنیت یهودیان باید آنها دارای سرزمینی باشند که در آن اکثریت را داشته باشند.

 

دولت یهودی ؛ نسخه هرتصل برای حل مسأله یهود

هرتصل در اوایل سال ۱۸۹۵ کتابی به نام “دولت یهودی” را منتشر نمود که در فوریه ۱۸۹۶ به چاپ رسیده و سر و صدای زیادی به راه انداخت. در این کتاب دلایلی چند در این باب ضرورت ترک اروپا توسط ملت یهود و اسکان آنها در آرژانتین و یا فلسطین [هرتصل در کتاب خود سرزمین فلسطین را با نام جعلی و غیر واقعی اسرائیل معرفی می‌ نماید] مطرح شده بود. کتاب هرتصل به سرعت در جهان یهودیت پخش شده و توجهات بسیاری را معطوف به خود نمود. حامیان جنبش صهیونیستی به مانند “هووی صهیون” (Hovevei Zion) فورا از افکار وی استقبال نمودند. این در حالی است که یهودیت سنتی با وی مخالفت نمود زیرا این تفکر را تهدیدی برای تلاش‌ های آنها در جهت پذیرش در کشورهای محل سکونت یهودیان و نیز در تضاد با اراده خداوند می‌ دانستند.

هرتصل در کتابی با نام “دولت یهود” دعوت به ایجاد کشوری یهودی می‌کند

سرزمین مورد نظر وی برای این کار فلسطین بود اگرچه پیشنهادهای دیگری چون آرژانتین و یا اوگاندا را نیز بررسی نمود.

هرتصل معتقد بود یهودیان بیگانگانی هستند که هیچگاه در کشورهای اروپایی مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت و تنها راه چاره باقی‌ مانده کوچاندن آنها است. وی معتقد بود ، تنها با راه ‏حل سیاسى ، یهودیان مى‏ توانند تغییر شکل و سبک بدهند و شرایط بهترى در زندگى پیدا کنند ؛ که آن‏هم تنها با تأسیس دولت مستقل یهودى و با رضایت قدرت‏هاى بزرگ جهان امکان‏پذیر خواهد بود. این دولت مى‏ تواند در اسرائیل یا در آرژانتین با اراده و تصمیم قوم یهود شکل گیرد. هرتصل مى ‏گوید : تحقق این طرح مستلزم تأسیس دو ساختار است : جامعه یهودیان که بتواند نمایندگى قوم یهود را در یک ساختار کاملاً قانونى رهبرى کند و شرکت یهودى که کار کنترل امور تجارى و بازار کار را بر عهده داشته باشد.

 

هرتصل تنها راه حل مسأله یهودیان اروپا را در کوچ آنها به آرژانتین یا سرزمین فسلطین و تشکیل دولت و کشوری یهودی در آنجا معرفی نمود

 

تبدیل صهیونیسم از ایده به عمل ؛ آغاز فعالیت‌ های هرتصل به عنوان نماینده جنبش صهیونیسم

هرتصل صهیونیسم را از فکر و اندیشه صِرف ، به جنبش و سازمان تبدیل کرد و قراردادهاى خاموش میان تمدن غرب و سازمان صهیونیسم به عنوان نماینده یهودیان اروپا برقرار ساخت. در این مرحله ، هرتصل فعالیت‏هاى صهیونیستى خود را به شیوه ه‏اى سنتى آغاز کرد و به رهبران سنتى یهودیت (خاخام‏ها و ثروتمندان) و نیز صاحب ‏نفوذان سنتى که به او با نوعى نفرت و بى ‏تفاوتى نگاه مى‏ کردند روى آورد.

 

نقشه فلسطین و اراضی اشغالی از سال ۱۹۴۸ تا سال ۲۰۱۲

تنها صهیونیست‌ های حامی بازگشت به فلسطین بودند که به حمایت از ایده هرتصل حمایت کردند

همین امر موجب گشت که وی فلسطین را به عنوان سرزمین دولت یهود انتخاب نماید

در آغاز ایده‌ های وی توجه زیادی را جلب خود نکرد و اکثریت یهودیان پرنفوذ و ثروتمندی که وی بر حمایت آنها دل بسته بود چندان نظر مساعدی نسبت به وی نشان ندادند. همین امر باعث گشت که وی برخی اصلاحات را در اندیشه‌ های خود انجام داده و کتاب “دولت یهود” را منتشر نماید تا شاید بتواند از این طریق حمایت افکار عمومی یهودیان را جلب نماید. متعاقب این امر ، بخش عمده جنبش محبان صهیون و دانشجویان صهیونیستى در اتریش و کشورهاى دیگر از حامیان جدى هرتصل شدند و وى را رهبر خود معرفى کردند. اتفاقا به خاطر ارتباط زیاد با جنبش محبان صهیون ، هرتصل به این جمع‏بندى رسید که تنها سرزمینى که مى‏تواند ایده خود را در آنجا اجرا کند ، فلسطین است.

 

فعالیت‌ های سیاسی هرتصل برای پذیرفته شدن ایده دولت یهودی اسرائیل از جانب دولت‌ های بزرگ

هرتصل در ۱۰ مارس ۱۸۹۶ با یک کشیش اوانجلیکی به نام ویلیام هشلر (William Hechler) دیدار نمود. دیداری که سهم بسزایی در مشروعیت بخشیدن به جنبش صهیونیسم سیاسی داشت. هرتصل بعدها در کتاب خاطرات خود چنین نوشت : “من باید رابطه‌ ای ممستقیم و آشکار با یک حاکم مسؤول یا غیر مسؤول ، یعنی یک وزیر دولت یا شاهزاده ، برقرار سازم. در این صورت یهودیان مرا باور کرده و از من تبعست خواهند نمود. مناسب‌ ترین فرد می‌تواند قیصر آلمان باشد.” کشیش اوانجلیکی به وی کمک کرد تا ابتدا با فردریک اول ، دوک بزرگ بادن و دایی قیصر ویلهلم دوم آلمان و سپس با خود قیصر دیدار نماید. این دیدارها باعث گشت تا جنبش صهیونیستی هرتصل مشروعیت زیادی در میان یهودیان کسب نماید. وی بعدها نیز چند دیدار با قیصر داشت

هرتصل از همان ابتدا فعالیت‌ های تبلیغاتی را در دستور کار خود قرار داد

وی دیداری با قیصر آلمان داشت تا بدین ترتیب چهره‌ ای موجه و مشروع از جنبش صهیونیستی خود به یهودیان و سایر مردم جهان به نمایش گذارد

هرتصل بعدها به ترکیه نیز سفری داشته و توانست با سلطان عثمانی دیدار نماید اما در کسب نظر موافق وی برای برپایی دولت صهیونیستی در فلسطین موفق نبود

 

برگزاری کنگره صهیونیستی و تلاش برای کسب نظر موافق دولت‌های بزرگ

هرتصل در سال ۱۸۹۷ نشریه “دای‌ ولت” را برای انتشار عقایدش در وین تأسیس نمود و سپس برنامه‌ ای برای برگزاری اولین کنگره صهیوینستی در بازل سوئیس تدوین کرد. وی به عنوان رئیس این کنگره انتخاب گردید (سمتی که تا زمان مرگ در سال ۱۹۰۴ در اختیار داشت). وی علاوه بر دیدار با ویلهلم دوم به کنفرانس صلح لاهه نیز دعوت شده و در آنجا با استقبال گرم دولتمردان اروپایی مواجه گشت.

 

اولین کنگره صهیونیسم که هرتصل بنیانگذار آن بود

هرتصل در سال‌های ۱۹۰۲ و ۱۹۰۳ به کمیسیون سلطنتی بریتانیا در امور مهاجرت بیگانگان دعوت شد. وی در انجا با اعضای دولت انگلیس بالاخص چمبرلن ، وزیر وقت مستعمرات ، آشنا شده و از وی خواست تا در اسکان یهودیان در صحرای سینا یاری رساند.

 

از مصر تا اوگاندا و مرگ

پس از شکست طرح صحرای سینا ، در گفت‏وگوى هرتصل با گرینبرگ و چمبرلیندر ۲۰مى ۱۹۰۳ ، گرینبرگ طرح سکونت یهودیان در جزیره قبرس را برجسته کرد ، در حالى که چمبرلین پیشنهاد سکونت در اوگاندا را داد ، ولى هرتصل آن را نپذیرفت. لیکن شرایط اروپاى شرقى ، هرتصل را مصمم کرد تا ضمن از سرگیرى مذاکرات با دولت بریتانیا ، حتى طرح اوگاندا را مدنظر داشته باشد. تا با این کار هم با دولت بریتانیا روابط حسنه خود را حفظ نماید و هم با مطرح شدن گزینه‌ ای دیگر عثمانی را تحت فشار قرار دهد.

 

جوزف چمبرلن ، وزیر وقت مستعمرات بریتانیا همکاری نزدیکی با هرتصل برای یافتن سرزمینی به منظور تشکیل دولت یهودی داشت

با توجه به اینکه دولت بریتانیا نسبت به اجراى ایده صهیونیستى در اوگاندا نظر مساعد داد و اعلام کرد هیأتى براى شناسایى منطقه به آنجا برود ، هرتصل طرح اوگاندا را به کنگره ششم صهیونیستى برد. در این کنگره هرتصل بیان کرد که طرح اوگاندا هدف اصلى صهیونیسم نیست ، بلکه هدف اصلى احیاى سرزمین اسرائیل است. اما این پیشنهاد مخالفان سرسختی در میان سایر صهیونیست‌ ها داشت. جریان مخالفان تا آنجا پیش رفتند که طى یک نشست در نوامبر ۱۹۰۳ نماینده‏اى را نزد هرتصل فرستادند و از او درخواست کردند تا طرح اوگاندا ملغا اعلام شود و فقط فلسطین مورد توجه قرار بگیرد. گرچه هرتصل در ملاقاتى با شوراى صهیونیست توانست تا حدودى از موج مخالفت‏ ها بکاهد ، لیکن همچنان مخالفت‏ها با فراز و فرود ادامه داشت تا اینکه هرتصل در سوم جولاى ۱۹۰۴ درگذشت.

 

ارزیابی نهایی

ایده صهیونیسم قبل از هرتصل نیز وجود داشت و با گذر زمان قدرتمندتر شد تا اینکه هرتصل توانست آن را تثبیت نموده و تشکیل یک دولت یهودی را تبدیل به هدف اصلی بخش اعظمی از یهودیان و نیز دولت‌ های بزرگ اروپا نماید. بعدها رواج افسانه هولوکاست باعث گردید تا صهیونیست‌ ها فریاد مظلومیت و دادخواهی سر داده و دولت‌ های اروپایی نیز که موقعیت را مناسب می‌ دیدند طرح اسکان آنها را در فلسطین به مرحله اجراء گذاردند.

 

مرگ مشکوک هرتصل فرصت نداد تا وی شاهد عملی گشتن آرزوی شومش باشد

بدین ترتیب دولت مد نظر هرتصل در سال ۱۹۴۸ و در سرزمین‌ های اشغالی فلسطین به مانند غده ای سرطانی متولد گشت. البته مرگ مشکوک وی فرصت نداد تا وی شاهد تحقق آرزویش باشد. مرگی که شاید یکی از دلایل آن عدول نسبی وی از خواسته بزرگان صهیون یعنی اسکان حتمی یهودیان در فلسطین بود.

 

 

آخرین مطالب

» برخی از ایرانی‌ها تا ۹۷٪ به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند! ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» تخته سنگ ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» کمپین « ایران همدل » و کولبر ۱۴ ساله ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» کانالهایی که دیگر عضو نمی‌گیرند. ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» اتفاقا دولت نشان داد هیچ عزمی برای کنترل قیمت‌ها ندارد ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» حقه ویروس کرونا ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» ۱۰ سال حبس ؛ مجازات مخالفت با سازش امارات و رژیم صهیونیستی ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» جاسوسی فیسبوک از کاربران اینستاگرام به کمک دوربین‌ گوشی‌های آیفون ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» #مستند « زیارت جاده ۱ » ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» « - تورم و روسای جمهور - » ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» اینفوگرافیک / مروری بر ساعت کاری مفید در ایران و سایر کشورها ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» تصویر صورت جلسه تقاضای تماس تلفنی مرحوم افکاری با خانواده ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» چشم‌هایم را بسته بودم ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» غفلت، گمراهى جان‌ها و سر لوحه انواع شومى هاست. ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» لیبی بعد از اعتماد به غرب و آمریکا الان جز جنگ داخلی چیزی ندارد. ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» بازهم رسوایی جنسی در ارتش آمریکا ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» توافق سازش « تو زرد » از آب در آمد ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» هک پایگاه اینترنتی وزارت کشور بحرین ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» این عکس قدیمی‌ترین عکس موجود از تهرانه ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» عزاداری و سیاه پوشی یک ساله ی مردم سیستان در مرگ رستم بر اساس شاهنامه ی فردوسی ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» وظیفه حکومت ، فراهم کردن ازدواج جوان هاست... ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» شرکتی ایرانی توانسته داروی ام‌اس را که در دنیا فقط یک شرکت اسراییلی تولید می‌کند، بسازد. ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» انفجار نطنز یک خرابکاری بود ؛ هشدار می‌دهیم ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» ماجرای حضور برخی از زوار اربعین در مرز شلمچه ( شنبه 29 شهریور 1399 )
» وعده‌ی ما همه افتاده به فردا حتماً ( سه شنبه 25 شهریور 1399 )
» مجبورم این کار را انجام دهم! ( سه شنبه 25 شهریور 1399 )
» لزوم برخورد قضایی با محمدباقر نوبخت در ماجرای خرید تضمینی ( دوشنبه 24 شهریور 1399 )
» آنجا بودی و سوختی و البته صبر کردی ؛ عجب صبری ... ( دوشنبه 24 شهریور 1399 )
» یک لحظه غفلت ، یک عمر پشیمانی! ( یکشنبه 23 شهریور 1399 )
» اوایل برایت دلنوشته می‌نوشتم اما حالا دیگر دلم خودش می‌نویسد. ( یکشنبه 23 شهریور 1399 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات