امام سجاد علیه السلام می‌ فرمایند : « نحن ابواب الله و نحن صراط المستقیم »

پیشگویی حضرت زهرا (س) درباره حوادث‌ آخرالزمان

نویسنده : محمد | تاریخ : 01:23 ق.ظ - جمعه 8 فروردین 1393

امام دوازدهم شیعیان ، در شرایطی به امامت رسید که سال‌های زیادی از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) می‌ گذشت و پس از انحرافی که در امر جانشینی پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، بلافاصله پس از شهادت ایشان ، صورت گرفته بود ، یازده امام پیشین همواره برای اجرای رسالت پیشوایی خویش در جامعه اسلامی‌ با شرایط سخت و پیچیده‌ ای مواجه بودند. به عبارت دیگر جامعه در عصر امامان پیشین ، درک و دریافت شایسته‌ ای از جایگاه والای معصومان (علیهم السلام) نداشت.

 

 

بنابراین امام مهدی (عج) به عنوان « قائم آل محمد » و « آخرین ذخیره الهی » ، با مردمی مواجه شد که از جهات مختلف قابلیت پذیرش ایشان و زمینه قیام الهی شان را دارا نبودند. مشکلات اساسی اجتماع در آن زمان ، انحراف جامعه از عدالت اسلامی ، فاصله گرفتن از ارزش‌های اسلامی ، آماده نبودن برای تطبیق و پیاده کردن برنامه‌ های اسلام در زندگی و فداکاری نکردن در راه آن است (۱)، تا جایی که به اعتقاد برخی صاحب نظران :

«اگر امام مهدی (عج) در آن زمان ظهور می‌ کرد ، با آن جو تیره‌ ای که وجود داشت ، قطعا کشته می‌ شد و به هدف خود که تسلط بر تمام جهان و گسترش عدل در آن است ، نمی‌ رسید ، زیرا جز عده انگشت‏شماری به طرفداری وی بر نخواسته و توده اجتماع به ندای حضرت پاسخ نمی‌ داد بلکه چه بسا که به طرفداری از دولت بر می‌ آمدند ، در حالی که خداوند وعده داده است که ظهور حضرت در وقتی خواهد بود که افرادی نیرومند و دل‌ هایی سرشار از عشق و عقل‌ هایی پر ، به طرفداری از حضرت به پا خیزند که بتواند با نیروی آن‌ ها و نیروی خدایی بر تمام جهان مسلط شده و دادگری را در سراسر گیتی بگستراند.» (۲)

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در یکی از بیانات خود پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، افعال و اعمال امت اسلامی ‌را آبستن مجموعه‌ ای از وقایع اجتماعی شوم در آینده می‌ داند ، که روند رو به انحطاطی را برای جامعه اسلامی‌ ترسیم می‌ کند ؛ روندی که ناگزیر به غیبت امام دوازدهم شیعیان می‌ انجامد و تا ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) ادامه می‌ یابد :

« أَمَا لَعَمْرِی لَقَدْ لَقِحَتْ قنطرةٌ رَیْثَمَا تُنْتَجُ ثُمَّ احْتَبلوا مِلاءَ الْقَعْبِ دَماً عَبِیطاً وَ رعَافاً مبِیداً هُنَالِکَ یَخْسَرُ الْمُبْطِلُونَ وَ یُعْرَفُ الْبَاطِلُونَ غب مَا أُسِّسَ الْأَوَّلُونَ ثُمَّ طِیبُوا عَنْ دُنْیَاکُمْ أَنْفُساً وَ اطْمَأَنُّوا لِلْفِتْنَةِ حاشاً وَ أَبْشِرُوا بِسَیْفٍ صَارِمٍ وَ سَطْوَةِ مُعْتَدٍ غَاشِمٍ وَ بِهَرْجٍ شَامِلٍ وَ اسْتِبْدَادٍ مِنَ الظَّالِمِینَ یَدَعُ فَیْئَکُمْ زَهِیداً وَ جَمْعَکُمْ حَصِیداً فَیَا حَسْرَتَى لَکُمْ وَ أَنَّى بِکُمْ وَ قَدْ عَمِیَتْ عَلَیْکُمْ أَ نُلْزِمُکُمُوها وَ أَنْتُمْ لَها کارِهُون

آگاه باشید! به جان خودم سوگند که راه اعراض و روگردانی از خیر و حقیقت و احکام اسلام (از همین اعمال مردمان ، مبنی بر غصب خلافت حضرت علی (علیه السلام) و ابداع نوآوری‌ها) مهیا می شود ، و به زودی نتیجه آن که ریختن خون بسیار است ، ظاهر می شود در این جنگ و ستیزهایی که در آن هیچ نفع و اثری نیست ، مردم توسط سموم هلاک کننده ای به سرعت می میرند ، اینجاست که افراد باطل ، زیان می بینند و از دیگران شناخته می شوند این ها همه نتیجه اعمال پس از رحلت رسول خداست که به ظواهر مادی دنیا دل خوش داشتند و به چند روز ریاست آن راضی شدند. حاشا! بشارت دهید آن زمان را به اختلاف و هرج و مرجی که ایجاد می گردد ، و کشتار زیادی که دامنگیر امت اسلام می شود ، و استبداد ستمکاران. بى‏ شکّ منافع شما نابود و مزارعتان محصود و بهره شما افسوس و دریغ خواهد بود ، به زودی گریبان ندامت بدرید و هیچ نمى دانید به کجا اندر افتادید ، بى‏ گمان کورکورانه در ظلمت خانه ضلالت اسیر و در چاه جهالت دستگیر گشتید ، چگونه شما را ملزم کنیم به سوى راه هدایت و حال آنکه از شنیدن کلمات ما کراهت دارید؟ » (۳)

به نظر می‌رسد که این روایت و برخی روایات رسیده از این گونه (۴) مبین سنن الهی هستند که به واسطه پیمان شکنی امت اسلامی ‌پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) در جامعه اسلامی‌ به جریان درآمد. به عبارت دیگر از چنین متونی می‌توان مجموعه‌ای از قوانین الهی را کشف و دریافت کرد که سیر تاریخ اسلامی را به ناگزیر به سرگردانی امت اسلامی ، فاصله گرفتن ایشان از اسلام واقعی و غیبت حجت الهی از جامعه پیش می‌ برد.

امام علی (علیه السلام) نیز در خطبه طالوتیه به روشنی این مساله را بیان می‌کند. بر اساس این دسته روایات اگر معصومان (علیهم السلام) زمینه تشکیل حکومت اسلامی‌ با تمام ابعادش را در جامعه می‌ یافتند ، زمین و آسمان برکات و خیرات را از مردم دریغ نمی‌ کرد و مردم خوش و فراوان می‌ خوردند و هیچ‌ گاه گرفتار فقر نمی‌ شدند و حق هر کس به خودش می‌ رسید. ولی مردم این زمینه را فراهم نکردند ، بنابراین تنگدستی بر آن‌ ها چیره شد و گروهی اموال عمومی‌ را به نفع خود جمع‏آوری کردند و حق دیگران را به ناحق خوردند ، بنابراین جامعه دو قطبی شد ، گروهی فقیر و گروهی ثروتمند شدند. به علاوه وقتی مردم پیشوایان حق را رها کردند ، هر کسی به خلافت طمع ورزید و برای به دست آوردن آن خون‌ ها ریخته شد و افراد شرور بر مسلمانان تسلط یافتند. نکته آخر آن که اگر مردم از امامان بر حق پیروی می‌ کردند ، در تشخیص حق و باطل دچار خطا نمی‌ شدند و اسلام با تمام ابعادش در جامعه پیاده می‌ شد ولی از آنجا که امت اسلامی ‌پیشوای بر حق را رها کردند و به دنبال امامان باطل حرکت کردند ، در تشخیص حقیقت و ارزش‌ های اسلامی‌ دچار لغزش و سرگردانی شدند و این سرگردانی تا ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) ادامه دارد. (۵)

پی نوشت ها :

۱. درباره مشکلات اساسی اجتماع درآن دوره ر.ک : صدر ، پژوهشی در زندگی امام مهدی (ع) و غیبت صغری (فلسفه غیبت صغری) ، پیشین، ص ۱۴۵

۲. همان ، ص ۲۵۵

۳. با نگاهی به کتاب امام مهدی (ع) و بانوان حریم ولایت (ع) ، نشر موعود عصر، ۱۳۸۴

۴. طبرسی ، الاحتجاج علی اهل اللجاج ، پیشین ، ج ۱ ، ص ۱۰۹

۵. طبرسی ، الاحتجاج علی اهل اللجاج ، پیشین ، ج ۲ ، ص ۲۸۹، کلینی ، الکافی ، پیشین ، ج ۸ ، ص ۳۲ ، ح۵ و ص ۵۳ ، ح۱۶

منبع : وعده صادقبرچسب ها : حضرت زهرا (س) , پیامبر اکرم (ص) , امام زمان (عج) , قائم آل محمد , حوادث‌ آخرالزمان , حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) , ظهور ,
دسته بندی : 1001 نکته پیرامون امام زمان (عج) , Main Post ,
 

آخرین مطالب

» اسمِ ترسَت را، مدیریت نذار! ( جمعه 4 مهر 1399 )
» اگر خدا می‌خواست ، من یارِ امام می‌شدم! ( جمعه 4 مهر 1399 )
» شاید اون آقایی که ... ( جمعه 4 مهر 1399 )
» رویِ خودت خط بکش! ( جمعه 4 مهر 1399 )
» نه جلوتر از امام و نه عقب‌تر ( جمعه 4 مهر 1399 )
» کدام مهم‌تر است؟ ( جمعه 4 مهر 1399 )
» افشاگری یک رسانه عربی درباره همکاری فرح پهلوی با صدام در بمباران ایران! ( جمعه 4 مهر 1399 )
» کدام کشورها در دفاع مقدس به رژیم بعث کمک کردند؟ ( جمعه 4 مهر 1399 )
» ابلاغیه سرلشکر شهید مهدی باکری به فرماندهان زیر دستش! ( جمعه 4 مهر 1399 )
» امان از این همه غربت ( جمعه 4 مهر 1399 )
» تو آن خورشیدی ( جمعه 4 مهر 1399 )
» مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را برگرداند ( جمعه 4 مهر 1399 )
» توئیت مهم علیرضا نظری نماینده خمین ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» سیر تا پیاز اعطای خودرو دنا پلاس به نمایندگان ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» علت گرامی داشتن هفته دفاع مقدس چیست؟ ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» در شوراهای تهران چه می‎گذرد؟ ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» حسین دهباشی مستند ساز تبلیغاتی حسن روحانی کیست؟ ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» « یک دنیا در برابر یک ملت » چه کشورهایی به صدام کمک کردند؟ ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» راه تحصیل برای مردم عادی بسته شده... ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» بانک‌ها چگونه تولیدی‌ها را به تعطیلی می‌کشانند؟ ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» پروژه جدید علیه دستگاه قضایی بعد از دروغ سازی در مورد نوید افکاری ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» اما این‌بار با همیشه فرق داشت ( چهارشنبه 2 مهر 1399 )
» بعد از کربلا دیگر هیچ بهانه ای برای یاری نکردنِ امام پذیرفته نمی شود. ( سه شنبه 1 مهر 1399 )
» ظرفِ دلت را از‌ چه چیز پُر کرده‌ای؟ ( دوشنبه 31 شهریور 1399 )
» شاید اونی که حقش رو ضایع کردیم ... ( دوشنبه 31 شهریور 1399 )
» چشمه‌ام ، چشمه‌ی جوشانی ( دوشنبه 31 شهریور 1399 )
» تفسیرِ قرآنِ عاشورا ( دوشنبه 31 شهریور 1399 )
» از تبار حسین و یادگار علی‌ست / او که بر دستش ذوالفقار علی‌ست ( دوشنبه 31 شهریور 1399 )
» خانواده‌ات را بهانه نکن! ( دوشنبه 31 شهریور 1399 )
» بی‌تفاوتی ممنوع! حتی در دیدن و شنیدن ( دوشنبه 31 شهریور 1399 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات