امام سجاد علیه السلام می‌ فرمایند : « نحن ابواب الله و نحن صراط المستقیم »

دین ندارید ایرادی ندارد ذره ای عقل داشته باشید و صد البته توجه به منافع ملی

نویسنده : محمد | تاریخ : 04:59 ب.ظ - شنبه 19 خرداد 1397

اسرائیل ؛ از دریچه منافع ملی

 شکست تبلیغات رسمی در اقناع بخش مهمی از جامعه سبب شده تا درگیری با اسرائیل بیش از هر مساله‌ ای غیر عقلانی و مضر به حال منافع کشور به نظر بیاید. به ویژه مردم تصور می‌ کنند اگر نظام دیگری بر ایران حاکم بود روابط دوستانه با اسرائیل می‌داشت.
آیا روابط دو کشور در نبود جمهوری اسلامی دوستانه خواهد شد؟
ایران عضو کمیته بررسی طرح تقسیم در سازمان ملل بود و با تقسیم فلسطین و بعدتر با عضویت اسرائیل در سازمان ملل مخالفت کرد. روابط دو کشور در دوره مصدق قطع و تنها پس از کودتای ۲۸ مرداد برقرار شد.

 ایران و اسرائیل (متحدان آمریکا) در مقابل مصر ، عراق و سوریه (متحدان شوروی) نیاز به تقویت یکدیگر داشتند. با این حال اسرائیل هیچ‌ گاه ایران را به عنوان شریک نزدیک نگاه نکرد. چند مورد کلاه برداری اسرائیل از حکومت شاه نشان دهنده فهم اسرائیلی‌ ها از تخاصم ذاتی بین دو کشور بود.
مهمترین پروژه نظامی مشترک « پروژه شکوفه » با هدف توسعه موشک‌ های حامل سلاح هسته‌ ای راه افتاد. ایران ۱ میلیارد دلار در پروژه هزینه کرد اما اسرائیل با کلاه برداری از ایران ، موشک‌ های خود را توسعه داد و تنها به دنبال انتقال تکنولوژی از رده خارجی به ایران بود.
در مهمترین پروژه اطلاعاتی مشترک « طرح کریستال » موساد و ساواک برای نفوذ در کشورهای عربی همکاری کردند. پایگاه‌ های تاسیس شده در ایران و تربیت جاسوس برای نفوذ به عراق ، شبکه گسترده‌ ای در اختیار موساد قرار داد که ناگهان هدایت آن را به اسرائیل منتقل و دستان ایران را خالی گذاردند. محمدرضا شاه در اواخر حکومتش اعتماد به نفس بیشتری یافت و به دنبال ایفای نقش مهمتری در منطقه بود. اینجا به طور طبیعی نگاه او نسبت به اسرائیل تغییر کرد. شاه در ۱۹۷۳ در تحریم کشورهای حامی اسرائیل مشارکت کرد. در ۱۹۷۵ به قطعنامه نژادپرستانه دانستن صهیونیسم رای مثبت داد.
در ۱۹۷۵ شاه گفت : "به اسرائیل هشدار دادیم که نمی‌ تواند تمام دنیای عرب را تحت سلطه بگیرد. برای دستیابی به این هدف باید جمعیتی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر داشته باشد… اسرائیل کنترل تمام اعراب را می‌ خواهد."

 اسرائیل یک رژیم نژادپرست توسعه طلب تهاجمی ست. اگر فکر میکنید ایران به خاطر شیعه گرایی در مقابل نظام یهود ایستاده ، پس حتما تصور می‌ کنید درگیری اروپا با روسیه بر سر منطقه کریمه ، درگیری بین کاتولیک‌ ها و اورتودوکس‌ ها ست! هیچ کشوری توسعه طلبی ارضی یکی از همسایگانش را تحمل نمی‌ کند.
ایران یا می‌ خواهد کشوری ضعیف و وابسته در منطقه باشد (مانند آنچه در عمده دوره قاجار یا حکومت محمدرضا پهلوی بود) یا کشوری بلندپرواز و به دنبال توسعه نفوذ و قدرتش (مانند دوره جمهوری اسلامی یا اواخر دوره رضاشاه). در حالت دوم ، منافع ملی ایجاب می‌ کند در مقابل تهدید اسرائیل بایستد.

 ایران حتی اگر عطای نفوذ منطقه‌ ای را به لقایش ببخشد از تهدید به دور نیست. اسرائیل یک دولت ایدئولوژیک مذهبی ست که به خاطر وعده ارض موعود ، با جنایت کشورش را بنا کرده و حالا به دنبال تحقق اسرائیل بزرگ ست. راهکار اسرائیل برای تشکیل سرزمینی از نیل تا فرات ، حذف همه قدرتمندان منطقه ست. ایجاد درگیری‌ های قومی-مذهبی و تجزیه کشورهای خاورمیانه طرح محبوب اسرائیلی هاست. مانند طرح یینون ، طرح برنارد لوییس ، حمایت از حمله نظامی به عراق ، ارتباط نزدیک با تجزبه طلبان کرد ، لابی برای تجزیه منطقه از طریق موسسات وابسته (مانند اف‌ دی‌ دی) و ...
در ۲۰۰۶ که اسرائیل به لبنان حمله کرد ، کاندولیزا رایس از « خاورمیانه جدید » سخن گفت. دشوار نیست تصور کنیم چه سهمی برای ما در آن خاورمیانه درنظر گرفته شده بود. اما ۲۰۰۶ همان سالی ست که ماجرا معکوس و اسرائیل در مرز لبنان متوقف شد. یک گام مهم برای دور کردن ارتش بوش از حمله به ایران.

 همه از شرارت‌ های اسرائیل در ترور دانشمندان هسته‌ ای ، ویروس استاکس نت ، لابی برای تحریم ایران و حمله مداوم به ایران در سوریه آگاهند. « ساده‌ لوحان » ایرانی ادعا می‌ کنند همه اینها نتیجه ایدئولوژی جمهوری اسلامی ست. اما مگر یک ایران سکولار دموکرات چه می‌ تواند دربرابر اسرائیل بکند؟
اسرائیل همواره مانع قدرت گیری هر کشوری در خاورمیانه بوده. حتی مانع فروش تکنولوژی غنی‌ سازی هسته‌ ای و اف-۳۵ به عربستان (مهمترین متحد امروزش) می‌ شود. به دنبال تجزیه و زمین زدن همسایگان از جمله ترکیه و ایران است و از سلفی‌ های سوریه حمایت می‌ کند.

 زیباکلام‌ ها می‌ پرسند چه کسی ماموریت مقابله با اسرائیل را به ما داده؟ پاسخ این ست : همان کسی که ماموریت مقابله با هیتلر را به انگلستان داد.
منافع ملی ایران و پیشگیری از تجزیه و نابودی کشور ، ضرورت مقابله با اسرائیل را ایجاب می‌کند. (بدیهی ست چگونگی مقابل مساله قابل بحثی ست)

 احسان منصوری


برچسب ها : اسرائیل , منافع ملی , پروژه شکوفه , طرح کریستال , موساد , ساواک , محمدرضا شاه ,
دسته بندی : Main Post ,
 

آخرین مطالب

» یمن ، FATF ، تصوییییییییب شد ( دوشنبه 21 آبان 1397 )
» دانلود #کلیپ : « ترور پیامبر (ص) » ( دوشنبه 21 آبان 1397 )
» بیعت زبانی ( دوشنبه 21 آبان 1397 )
» پسر " علی مطهری " پُست دوم گرفت ( یکشنبه 20 آبان 1397 )
» بیعت قلبی ( یکشنبه 20 آبان 1397 )
» اتاق فرمان سلبریتی ها... ( یکشنبه 20 آبان 1397 )
» قرار عاشقی ( جمعه 18 آبان 1397 )
» بیعت و مفهوم آن ( جمعه 18 آبان 1397 )
» أیْنَ المُدَّخَرُ لِتجدیدِ الفَرائِضِ و السُّنَنِ ( جمعه 18 آبان 1397 )
» أیْنَ المُرتَجی لِاِزالةِ الجَورِ وَ العُدوانِ ( جمعه 18 آبان 1397 )
» کشته شدنِ شیطان ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» حکومت جهانی ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» ظهور و شادی شیعیان ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» عدالت ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» بازگشت مسیح (علیه السلام) ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» تکامل عقل ها ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» خلیفةُ اللّهی ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» اوج کمال و تعالی انسان ( جمعه 18 آبان 1397 )
» اطاعت یا لیاقت ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» همین داغ ، بس است ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» سرباز میخواست... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» مهمان عزیز ... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» حال دل شکسته ما ( جمعه 18 آبان 1397 )
» تا آخرین نفس... ( جمعه 18 آبان 1397 )
» ایْنَ الطّالِبُ بِدَمِ الْمَقْتُولِ بِكَرْبَلآءَ ( جمعه 18 آبان 1397 )
» چقدر دغدغه داری...؟ ( جمعه 18 آبان 1397 )
» همنشین امیرالمومنین علیه السلام ( جمعه 18 آبان 1397 )
» بخوان دعای فرج را ، دعا اثر دارد... ( پنجشنبه 17 آبان 1397 )
» وفای به عهد ( پنجشنبه 17 آبان 1397 )
» تصریح به شهادت پیامبر اکرم (ص) از علمای بزرگ شیعه ( پنجشنبه 17 آبان 1397 )