امام سجاد علیه السلام می‌ فرمایند : « نحن ابواب الله و نحن صراط المستقیم »

تا حالا مضطر شدی؟

نویسنده : محمد | تاریخ : 10:00 ق.ظ - سه شنبه 7 خرداد 1398

 مضطر واقعی کیه؟ شما شنیدید موارد مختلفی ، کسی بیاد پیش امام جماعت ، مداح ، گوینده ، میگه آقا پنج تا " أَمَّنْ یُجِیبَُ... " ، مثلاً برا رفع گرفتاری ها ، برا شفای مریضمون خونده بشه. راستی مضطر واقعی کیه و آیه ی مضطر کجاست و مربوط به کیه؟
بریم سراغ سوره ی مبارکه ی نحل آیه ۶۲ ام: " اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ؛ أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَكْشِفُ السُّوءَ "
این آیه در ادامه ی آیاتی ست که بیانگر توحیده ، خطابش به مشرکانه ، کسانی که غیر از الله رو بعنوان رب العالمین بیان میکنن ، یک یک خداوند متعال عقل رو به داوری فرا میخونه ، میگه : اون کسی که مثلاً این زمین رو آرام قرار داده ، در روی زمین نهرها رو جاری کرده ، این کوهها رو قرار داده ، اون کیه؟ تا میرسه به اینکه آیا اون به اصطلاح شایستگی این رو داره که خدا قرار بگیره یا اون بت ها؟

 میگه : " أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَكْشِفُ السُّوءَ " ؛ یا کیه که پاسخ مضطر رو ، اونی که دستش از همه ی اسباب کوتاه شده ، بیقرار شده ، او رو اجابت میکنه وقتی که او رو بخونه و دعا بکنه ، از خدا بخواد و سوء و گرفتاری و رنج و مشقّت و بدی رو برطرف بکنه؟

 امام باقر (علیه السلام) میفرمایند : این آیه در مورد حضرت مهدی (عج) نازل شده و همین نجوای منتظران هست در صبحگاه جمعه که " اَینَ المُضطَر الّذَی یَجابُ اذا دَعی " ؛ کجاست اون مضطری که وقتی خدا رو بخواند ، دعایش به اجابت میرسه و فرمان ظهور و فرج صادر میشه ، اما وقتی امّت نخواستند و کوتاهی کردند ، بی تفاوت شدند در برابر ظلم ظالمان و غاصبان ، این نتیجه ی سوء انتخاب و غفلت مردم و کوتاهی های خودمونه.

 گاهی این سوال رو میکنن که با این همه ظلمی که در این عالم وجود داره خصوصاً قضایایی که شما می بینید در سوریه ، عراق ، در یمن ، در افغانستان ، در میانمار ، در جای جای عالم وجود داره ، میگن چرا حضرت مهدی (عج) کاری نمیکنه؟ خب ببینید حضرت مهدی
(عج) امامِ از طرف خداست ، خدا بر اساس سنت هایی که حکیمانه بر این عالم قرار داده و در راستای هدف خلقت انسان و این عالم هست ، برنامه ریزی میکنه. از جمله سنت های الهی اینه ، خب خدا این حجت رو قرار داده ، برنامه هایی رو برای اصلاح عالمم قرار داده اما وقتی امت نخواستند و کوتاهی کردند ، بی تفاوت شدند در برابر ظلم ظالمان و غاصبان ، این نتیجه ی سوء انتخاب و غفلت مردم و کوتاهی های خودِ مردمه ، لذا فرمود : " إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم " ؛ سنت الهی در اجرای دین ، در تحقق عدالت ، یکیش اینه که خود مردم باید حقیقتاً بخواهند ، تا نخواهند امام زمان (عج) اجازه ندارد از طرف خدای حکیم کاری رو انجام بده.

 حالا وضعیت و شرایط عالم به گونه ای می شود ، در اثر غفلت از حکم الهی و نرفتنِ راه غدیر ، که اونقدر وضعیت نامناسب میشه و مردم مضطرانه از خدا میخوان که ولیّ خدا بعنوان نماینده ی مظلومان عالم ، کنار کعبه مضطرانه خداوند رو میخونه ، صدا میزنه و درخواست فرج میکنه ؛ اینجاست که خدا فرمان فرج رو صادر میکنه و در روایات همین مساله بیان شده که فرمود : این آیه در مورد قائم آل محمد
(عج) نازل شده ، بخدا قسم فرمود او مضطرّه آنگاه که نزد مقام ابراهیم دو رکعت نماز میخونه و خدا رو میخونه ، خدا او رو اجابت میکنه و سوء و گرفتاری که ، به اصطلاح ظلمی که در عالم هست رو به واسطه ی حضرت مهدی (عج) برطرف میکنه و او را خلیفه و جانشین خودش در روی زمین قرار میده.

 اونی که من میخوام در این قسمت توجه بدم خودم را و شما خوبان را اینه ؛ ما ، یه نفر وقتی مریض میشه بیقرار میشیم ، میایم از دیگران میخوایم ، از امام جماعت میخوایم ، از مداح میخوایم که آیه " أَمَّنْ یُجِیب " رو بخونه برای رفع گرفتاریمون ، برای رفع مشکل خودمون. آیا به حدی از معرفت رسیدیم که بریم سراغ امام جماعت ، سراغ خطیب ، سراغ مداح ، سراغ دیگران ، بگیم آقا آیه "
أَمَّنْ یُجِیب " رو بخونین برای مهدی فاطمه (عج) ، برای فرج آقا امام زمانمون (عج) ، یعنی همه بیقرار امام زمانمون بشیم؟ حالا چرا مضطرّ نیستیم؟! چون نمیدونیم امام زمان (عج) کیه و اینکه با ظهور امام زمان (عج) چه اتفاقی میوفته و وضعیت عالم به چه گونه ای خواهد شد در بُعد مادی و معنوی ، چون خبر نداریم ، شیفته و تشنه ش نشدیم. از آسیب ها ، از زیان های جبران ناپذیر دوران غیبت و با غیبت امام زمان (عج) بیخبریم ، لذا می بینیم که هر کدوممون مشغول به کار خودمون هستیم و از امام زمانمون غافلیم.

 اگر به این سه نکته ای که عرض کردم توجه بکنیم ، بیقرار امام زمانمون میشیم و حقیقتاً همه ی توجه ها به سمت امام زمانمون و درخواست فرج او از امام زمان
(عج) میشه و ان شاء الله این سوء غیبت برطرف میشه و با ظهور امام زمانمون ، جای ظلم ، فساد ، تبعیض را نور عدالت و پاکی فرا خواهد گرفت.

 متن کامل مبحث امام مهدی (عج) در قرآن تدریس استاد #اباذری ؛ قسمت ١٠برچسب ها : امام باقر علیه السلام , امام زمان (عج) , قرآن کریم , امام مهدی (عج) در قرآن , استاد اباذری , ظهور , مضطر ,
دسته بندی : یک آیه قرآن بخوانیم. , امام زمان (عج) در آیات قرآن کریم , 1001 نکته پیرامون امام زمان (عج) , وظایف منتظران , Main Post ,
 

آخرین مطالب

» وظایف منتظران ، " دعوت کردنِ مردم به امام زمان و شناساندنِ حضرت " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» دلمُرده ایم و یاد تو جان می‌دهد به ما... ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» وظایف منتظران ، " آمادگی پذیرش حکومت جهانی حضرت " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» " منتظرانی که مردود شدند " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» کلام استاد : ایامی که انسان پالایش می شود ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» مادرِ شهید بود ؛ شهیدِ مفقودالاثر. ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» " ظهور یعنی پایان این دنیا؟ " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» خوش آن عیدی که با دلدار باشیم ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» " عیسی هم مُبلّغ اسلام است " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» وظایف منتظران ، " عجله نکردن برای رسیدن زمان ظهور " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» " این نور سایه ندارد... " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» خدایا! ما روی تو حساب کرده‌ایم. ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» " کاش نومه را می‌شناختیم! " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» وظایف منتظران ، " اطاعت پذیری " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» آنگاه که جبرئیل از او بگوید - ۳ ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» آنگاه که جبرئیل از او بگوید - ۲ ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» آنگاه که جبرئیل از او بگوید - ۱ ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» " کهکشانی در دستش ، اما ترسان و پنهان " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» وظایف منتظران ، " اندوهگین بودنِ مومن در فراق امام " ( یکشنبه 4 خرداد 1399 )
» " نعمت پنهان... " ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» وظایف منتظران ، " زینتِ صاحب الزمان باشیم " ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» " با آه و ناله باید گفت او... " ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» مثل یتیم کوفه ، خرابه‌نشین شدم ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» وظایف منتظران ، " شناخت علائم ظهور " ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» وظایف منتظران ، " با وَرَع بودن " ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» تا یک قدمی ظهور ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» بنی اسرائیل در یک قدمی فتح قدس بودند ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» ارض مقدس - قسمت ششم و پایانی ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» نوبهارا! دل پرخون چمن را دریاب / روزه‌داران فلسطین و یمن را دریاب ( شنبه 3 خرداد 1399 )
» ارض مقدس - قسمت پنجم ( جمعه 2 خرداد 1399 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic