امام سجاد علیه السلام می‌ فرمایند : « نحن ابواب الله و نحن صراط المستقیم »

یادداشتی پیرامون پرونده انفجار دادستانی و عامل آن

نویسنده : محمد | تاریخ : 07:20 ب.ظ - دوشنبه 2 تیر 1399

حسین قاسمی پژوهشگر تاریخ معاصر انقلاب در کانال تلگرامی خود پیرامون پرونده انفجار دادستانی و عامل آن یادداشتی با عنوان محمود فخارزاده کرمانی ؛ از بازداشتگاه تا دبیرخانه دادستانی منتشر کرد :
۱- امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۳۵۸/۵/۱۵ علی قدوسی را بعنوان دادستان کل انقلاب منصوب کردند. (۱) بیست و پنج ماه بعد ، در تاریخ ۱۳۶۰/۶/۱۴ ، علی قدوسی بر اثر انفجار بمب در دفتر کارش به شهادت رسید. (۲) یک هفته پس از شهادت قدوسی در ۲۱ شهریور ۱۳۶۰ دادستانی طی اطلاعیه‌ای محمود فخارزاده کرمانی را بعنوان تروریست عامل این عملیات معرفی کرد. (۳)
 محمود فخارزاده کرمانی کارمند دادستانی انقلاب بود. پیشینه و سوابق او چیست و چگونه به دادستانی ورود کرد؟ برغم گذشت ۳۹ سال از شهادت علی قدوسی، مطلبی در این باره منتشر نشده است. در این مقاله می‌کوشم بر اساس تحقیقاتم در سال‌های ۱۳۹۵- ۱۳۹۶ به پرسش‌های فوق پاسخ دهم.
۲-مهدی هدایت ، از مدیران دفتر شهید قدوسی ، (رئیس دفتر سید حسین موسوی تبریزی (دادستان کل) ، رئیس دفتر یوسف صانعی دادستان کل) در گفتگو با نگارنده درباره سوابق فخارزاده و ورود او به دادستانی چنین گفت :
 « محمود فخارزاده کرمانی را به همراه یک سری اعلامیه های سازمان منافقین گرفته و آورده بودند. آقای سید علی‌اصغر حجازی به من گفت او را محاکمه کن. از بازداشتگاه او را آوردند. گفت من را فریب دادند. خیلی اظهار ندامت و پشیمانی کرد. تعهد داد. به آقای حجازی منتقل کردم. بازداشتگاه موقت در اختیار محمدتقی سجادی (محمدتقی فتاحی معصوم معروف به سجادی: مسئول روابط عمومی دادستانی کل، نماینده دادستان کل در دادگاه مبارزه با مواد مخدر و منکرات، دادستان شهرداری.) بود. آقای حجازی گفت تقی امروز نیست ، فردا بیاید. فردا که سجادی آمد تا رفت و فخارزاده را دید بغلش کرد. در دوران مدرسه با هم بودند. سجادی آمد بالا و گفت: این بنده خدا بچه خوبی است، یک اشتباهی کرده است. لذا آزادش کردند و رفت. دو هفته یا یک ماه بعد ، محمدتقی سجادی آمد و فخارزاده را مورد اعتماد کاملش معرفی و در دادستانی شاغلش کرد. مدتی در نظارت و هماهنگی بود و مدتی در دبیرخانه. » (گفتگو با مهدی هدایت ، چهارشنبه ۱۳۹۵/۹/۱۷ ساعت ۱۰ تا ۱۴ با حضور محمدحسین قدوسی فرزند شهید قدوسی)

 جواد علی اکبریان ، ( از مسئولین دادستانی کل ، معاون وزیر اطلاعات ، معاون وزیر کشور، قائم مقام تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (س)) که در مقطعی هم‌محله‌ای و هم‌مدرسه‌ای فخارزاده کرمانی بود ، درباره پیشینه و چگونگی بکارگیری او گفت :
 « فخار در دبستان باقریه هم‌مدرسه‌ای من و ( پسرخاله‌ ام ) مرحوم سجادی بود. فخار در کوچه گلچین می‌نشست ، مدرسه باقریه یک کوچه قبل از آن بود. منافقین سر چهارراه‌ها می‌ایستادند و اعلامیه و روزنامه پخش می‌کردند. فخار را گرفته بودند چون نشریه مجاهدین را پخش می‌کرد. آورده بودند دادستانی کل. در دادستانی کل چند سلول انفرادی داشتیم. کسانی را که می‌خواستیم موقت بازداشت کنیم آنجا نگه می‌داشتند تا بعد بفرستند زندان.

 فخار را که گرفته بودند و آورده بودند بازداشتگاه دادستانی کل ، فردا یا پس فردا آقای سجادی می‌رود آنجا. می‌بیند فخار آنجاست. می‌گوید تو اینجا چکار می‌کنی؟ فخار می‌گوید من را اشتباه گرفته‌اند و... سجادی هم می‌آید می‌گوید این بچه خوبی بود و مذهبی و اشتباه شده و... سجادی فخار را آورد به دادستانی. داستان ورود فخار به دادستانی اینجوری بود. » (گفتگو با جواد علی اکبریان ، سه‌شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۶)
 محمود یگانه ، (مسول گروه تحقیق و نظارت دادستانی کل ، از مدیران وزارت اطلاعات)  که فخار پس از شروع به کار در دادستانی به آن واحد فرستاده شد ، گفت :‌
 « فخارزاده دانشجوی مدیریت دانشگاه تهران بود. مشهدی بود. آقای محمدتقی سجادی هم مشهدی بود و پسرخاله آقای جواد علی اکبریان. به صرف رفاقت فخارزاده را معرفی کرد و آورد. محمود فخارزاده دوست مشترک محمدتقی سجادی و احمد مروی و اکبریان بود. گویا احمد مروی هم با فخارزاده هم‌محلی بودند. »
محمود یگانه معرف فخارزاده به گروه تحقیق را احمد مروی ذکر می‌کند :
« آقای احمد مروی سه نفر از بچه‌های مشهد را معرفی کردند. از جمله آن‌ها فخارزاده بود. فخارزاده در دبیرخانه پیش احمد مروی بود. از پیش آقای مروی آمد گروه تحقیق. »
 یگانه درباره مسولیت فخارزاده در گروه تحقیق گفت :
 « ما یک جا داشتیم در خیابان زاگرس که بعداً شد ستاد اجرایی فرمان امام (ره). منزل میرآخور حکیم، یهودی صهیونیست فراری، بود. اسناد و مدارک منازل و اماکن طاغوتی‌ها آنجا نگهداری می‌شد. مسئولیت آن با فخارزاده بود. همانجا هم می‌خوابید و کلی اسناد دستش بود. »
یگانه درباره اخلاق و رفتار فخارزاده گفت : « فخارزاده روابط عمومی بسیار خوبی داشت. کار توجیهی خیلی خوب بلد بود. نمی‌توانستی او را عصبانی کنی. به هیچ وجه بلند صحبت نمی‌کرد.https://t.me/masaf/35382

محمود فخارزاده کرمانی ؛ از بازداشتگاه تا دبیرخانه دادستانی

...کاری که به او واگذار می‌شد با دقت انجام می‌داد. رفیق‌باز بود. ظاهر مذهبی داشت و ساده‌پوش. » (گفتگو با محمود یگانه (ترابی) ، همان)
مهدی هدایت : محمود فخارزاده کرمانی پس از مدتی از گروه تحقیق به دبیرخانه منتقل و مسئول دبیرخانه محرمانه شد.
۳-حوالی ساعت ۹ بعد از ظهر ۷ تیر ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی آیت‌الله بهشتی و جمعی از مسئولین کشور به شهادت رسیدند.

 دو ماه بعد، در ۸ شهریور ۱۳۶۰، بمب دیگری ساختمان نخست‌وزیری را فروریخت و رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت ، محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر، به شهادت رسیدند. پس از این قضایا نسبت به نفوذ سازمان منافقین در دستگاه‌ها حساسیت جدی پدید آمد. با توجه به سوابق محمود فخارزاده کرمانی این حساسیت درباره او نیز وجود داشت.
 محمد هنری (مسئول روابط عمومی دادستانی کل ،‌ مدیر کل حراست آموزش و پرورش) در این باره گفت :
 « پنج روز قبل از شهادت شهید قدوسی یکی از بچه‌های انجمن اسلامی دانشگاه تهران روزی می‌آید دادستانی. با آقای حجازی کار داشت. فخارزاده را می‌بیند و به آقای حجازی می‌گوید این آدم منافق است ، چرا اینجا بکارگیری شده؟ » (سه‌شنبه ۱۳۹۵/۸/۱۸ ، باشگاه اندیشه)

محمود یگانه (ترابی) تقریباً شبیه به همین مطلب را بیان کرد:

 « یک روز بعد از ۸ شهریور دیدم در لابی ساختمان سروصدا است. گفتند دانشجویان تحکیم وحدت با آقای حجازی ملاقات داشته‌اند و دارند سروصدا می‌کنند. برخی از آن‌ها فخار را دیده بودند و با دیدن فخار معترض بودند که چه کسی این فرد را آورده ، این فرد منافق است... در این رابطه جلسه‌ای با شرکت آقایان حجازی ، محسن رضایی ، لاجوردی و رضا سیف‌اللهی تشکیل شد. در این جلسه مقرر شد پس از تعطیلات پنج‌شنبه و جمعه فخارزاده دستگیر شود. احتمالاً این خبر توسط عنصر جمع‌آوری به سازمان منافقین رسیده و باعث سرعت بخشیدن به برنامه انفجار شده بود. این نشان می‌دهد که فرد یا افرادی که دیده‌بان ایشان بوده دسترسی‌هایش بالا و بسیار مهم‌تر از فخار بوده. » (گفتگو با محمود یگانه ( ترابی ) ، یکشنبه ۱۳۹۵/۸/۱۶)

 مهدی هدایت نیز به قرار دستگیری فخارزاده در روز شنبه اشاره می‌کند:‌

 « ظهر سه‌شنبه آقایان لاجوردی ، محسن رضایی ، رضا سیف‌اللهی آمدند دادستانی. آمده بودند که بگویند فخارزاده مشکوک است و باید دستگیر شود. پنج‌شنبه کارکنان که رفتند ، ترابی و حجازی به من گفتند از صبح روز شنبه دبیرخانه محرمانه را هم تحویل بگیرید. تا آن موقع فخارزاده مسئول دبیرخانه محرمانه بود. » (گفتگو با مهدی هدایت ، چهارشنبه ۱۳۹۵/۹/۱۷ ساعت ۱۰ تا ۱۴ با حضور محمدحسین قدوسی فرزند شهید قدوسی)
 بهزاد نبوی درباره فخارزاده کرمانی می‌گوید :
« دو یا سه روز بعد از شهادت رجایی که من در نخست‌وزیری با دیگر برادران مسئول داشتیم مسئله انفجار را پیگیری می‌کردیم ، در همان موقع با برادران اطلاعاتی صحبت که می‌کردیم یادم می‌آید که از فخار نیز صحبت شد که برادران می‌گفتند مشکوک است و قرار بود در افشاء وی اقدام شود که متأسفانه خیلی زود قبل از اینکه اقدامی بشود کار خود را کرد و فرار کرد. »  رضا گلپور ، روزشمار وقایع نگاری کتاب شنود اشباح ، ناشر : مولف ، چاپ اول ، پاییز۱۳۸۳ ، صفحه ۲۷۶)

۴- صبح شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۶۰ شهید قدوسی پس از دیدن فخارزاده ابراز تعجب کرد.مهدی هدایت اینگونه روایت می‌کند:
 « صبح شنبه دیدم فخارزاده دارد قدم می‌زند. میرمحمدصادقی آبدارچی می‌گفت فخار از ساعت پنج صبح پائین بود ، جمعه نیز چند بار تردد داشت. وقتی حاج آقای قدوسی آمد تعجب کرد که چرا این را هنوز نگرفته‌اند؟ » (گفتگو با  مهدی هدایت،همان)
 دقایقی پس از ورود قدوسی به دفترش بمب منفجر شد.

 محمد هنری درباره مکان قرار دادن بمب گفت :
« زیر اتاق آقای قدوسی در طبقه همکف کتابخانه بود. یک نفر به نام ذوالقدر آنجا می‌نشست و تایپ می‌کرد. البته روز انفجار ذوالقدر در اتاقش و پای دستگاه تایپ نبود. در سقف این اتاق بمب کار گذاشته شده بود. » (سه شنبه ۱۳۹۵/۸/۱۸ ، باشگاه اندیشه)
محمود یگانه (ترابی) ، که پس از تشکیل وزارت اطلاعات از دادستانی به وزارتخانه فوق منتقل شد ، معتقد است که این بمب‌گذاری کار یک فرد نبود :
 « یک آدم بپایی داشته ، یک هادی هم داشته ، والا چه کسی می‌داند الان شهید قدوسی آمد داخل اتاق ، سپس رفت پشت میز و آن نقطه‌ای که بمب زیر پایش منفجر شود. نمی شود بدون تشکیلات یک نفر را به سوی عملیات بزرگ هدایت کرد و موفق هم شد. قطعاً یک تیم در سیستم نفوذ مسئول این کار بوده. امکان دارد فردی قطعات بمب را آورده باشد، فردی دیگر آن را کار گذاشته باشد ، فرد دیگری انفجارش را انجام دهد ، فردی باید گرا دهد که انفجار دقیق و بموقع انجام شود. » (گفتگو با محمود یگانه ( ترابی ))


https://t.me/masaf/35383

#
نهان_خانه

برچسب ها : نهان خانه , حسین قاسمی , تاریخ معاصر انقلاب , انفجار دادستانی , فخارزاده کرمانی ,
دسته بندی : Main Post ,
 

آخرین مطالب

» کلام استاد : خانه ای که در آن ، مادر نیست ، گرما ندارد و.... ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» کلام استاد : فتنه غذایی صهیونیست ها ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» روحانی دوستان ایران را به یک لبخند اروپایی‌ها فروخت! ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» کلام استاد : سنگ قبر خاور شناس سرشناس آلمانی ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» سعید بن جبیر (از بزرگان تابعین) و تقیه از بیان حدیث غدیر! ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» کلام استاد : ساعاتی قبل از انفجار بیروت ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» پوستر | « هٰذَا صِرٰاطٌ مُسْتَقیم » ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» ده نکته پیرامون تیک تاک ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» کلام استاد : عقلانیت در جامعه مرده است... ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» #اقتصاد_مقاومتی رو از چین و روسیه یاد بگیریم ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» اطلاعیه واحد مهدویت مصاف ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» اطلاعیه همکاری - فراخوان مؤسسه مصاف ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» یک میلیون و ۲۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکارند ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» ۴ برابر بودن بودجه نهادهای زیرنظر رهبری کذب است ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» طرح جدید نمایندگان برای تغییر سهمیه بندی بنزین ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» پرونده واردات گندم سعید حجاریان به صحن مجلس رفت ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» بچه‌دار شدن چقدر خرج روی دست زوج‌های جوان می‌گذارد؟ ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» ماهیت فلسفی مسکن ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» کلام استاد : محسن چاوشی ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» فراخوان همکاری #واحد_حقوقی مصاف ( دوشنبه 20 مرداد 1399 )
» نقدی بر سخنان دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت پیرامون توهم خواندن یافتن داروی گیاهی برای کرونا ( پنجشنبه 16 مرداد 1399 )
» یک هزارم این اتفاقی ک تو لبنان افتاده،تو یه کشور اروپایی مثل فرانسه رخ داده بود ( پنجشنبه 16 مرداد 1399 )
» یک جامانده دیگر از مجلس یازدهم، پست دولتی گرفت ( سه شنبه 14 مرداد 1399 )
» کلیات طرح شفافیت آرا در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد ( سه شنبه 14 مرداد 1399 )
» توهم بهارستانی روزنامه اعتماد ( سه شنبه 14 مرداد 1399 )
» اولین گام دیوان محاسبات ؛ تحقیق و تفحص از واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ( دوشنبه 13 مرداد 1399 )
» فشار روحانی به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ساز بیش از دو طبقه در محدوده جماران ( دوشنبه 13 مرداد 1399 )
» بازگشت کوپن کلید خورد ( دوشنبه 13 مرداد 1399 )
» خانه‌های خالی متعلق به وابستگان دولت است ( دوشنبه 13 مرداد 1399 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات